COLOSS - výsledky monitoringu

15.12.2015 21:40

Vážené včelařky, vážení včelaři, 

v těchto dnech vychází zimní číslo Moderního včelaře (6/2015), kde je otištěn článek s výsledky letošního monitoringu. Tento článek je volně dostupný na internetových stránkách časopisu, kde si jej můžete přečíst i stáhnout do Vašeho PC. Pokud nejste předplatiteli časopisu a přesto byste chtěli článek v originální formě v časopise, můžete si aktuální vydání zakoupit i na vybraných novinových stáncích – informace jsou na webu časopisu.

 

Na to, že máme za sebou teprve druhý ročník studie, se projevily určité trendy, které ve vyhodnocení popisujeme, uvidíme v dalších sezónách, zda nám tyto trendy potvrdí či vyvrátí další roky monitoringu. V jarních měsících roku 2016 spustíme další ročník studie, do kterého už budeme vstupovat se zkušenostmi z letošního „ostrého“ ročníku – šíření povědomí o studii, získávání dat a následné vyhodnocení, které zabralo několik týdnů.

V říjnu se také v Olomouci konal seminář spojený s workshopem, kde jsme s účastníky probírali možné vize v pokračování českého Monitoringu úspěšnosti zimování včelstev. Získali jsme spoustu zajímavých podnětů, které využijeme v příštím ročníku. Účastníkům děkujeme za plodnou diskusi!

 

Na mezinárodní úrovni v těchto týdnech probíhá aktualizace dotazníku. Za Českou republiku jsem mezinárodní skupině posílal různé připomínky a nápady, které by mohly být zařazeny do dotazníku (vliv uteplení, vývoj snůšek atd.). Při přípravě dopisu jsem vycházel hlavně z reakcí, které jsem dostal od Vás – respondentů.

 

Novou studii spustíme zase kolem poloviny března (dle vývoje sezóny), na její přípravě už pracujeme. Budu rád, když nám zachováte přízeň a dotazník nám vyplníte i v dalším roce.

 

Na závěr bych Vám rád popřál klidné Vánoce a úspěšné zimování!

 

S pozdravem

 

Jiří Danihlík

PS: Plný odkaz na článek v MV: https://www.modernivcelar.eu/clanky/uspesnost-zimovani-vcelstev-po-zime-2014-15-studie-pokracuje.html

Zpět